4GPM/15LPM Industrial Diaphragm Pumps
NESPL is An Exclusive Distributor of Flojet Products in India.
MAIN FEATURES:
PUMP BODY: Glass Filled Polypropylene Elastomers: Diaphragm made of Santoprene* Valves made of
VITON HARDWARE: 316 Stainless Steel
PUMP DESIGN: Four-Chamber Diaphragm
SUCTION LIFT: Self-Priming to 10 ft (3m) (wet) 5 ft. (1.5m) (dry)
PORTS: 1/2" (13mm) Hose Barb and 1/2" (13mm) Straight Pipe Thread
MOTOR: Permanent Magnet with Thermal Overload Protection Shipping
WEIGHT: 5.5 lb (2.5 kg) approx. (12/24 V models)
DUTY CYCLE: Continuous at 15 psi (1 bar) and 70°F (21°C) ambient temperature
TEMPERATURE: Liquid temperature range is 45°F to 130°F (7°C to 54°C)